Zdam Prawko

Jak kupić używany samochód ?

Polityka Prywatności

Jak kupić używany samochód ?

Jak kupić używany samochód ?

Jak kupić używany samochód?     

Żeby kupić auto nie trzeba mieć fury pieniędzy. Mając zaledwie kilka, bądź kilkanaście tysięcy złotych już można jeździć własnym samochodem.W komisach samochodowych oraz na giełdach można znaleźć dobre i niedrogie auto używane.
Jarosław Banasik, właściciel komisu samochodowego w Koszalinie:
- Zapewne nikogo nie zaskoczę, Polacy kupują przede wszystkim auta niemieckie. Volkswageny i Audi sprzedają się najlepiej i klienci poszukują właśnie tych samochodów. I to nie jest tylko moda na Pomorzu. Tak jest w całej Polsce. Dlaczego to najbardziej popularne auta? Bo są trwałe, wykonane z lepszych materiałów i faktycznie nic w nich nie pęka. 15-letni niemiecki wóz wygląda więc z zewnątrz i wewnątrz nadal dobrze - tapicerka nie jest wytarta, kokpit nadal lśni, karoseria nie jest jeszcze tknięta korozją. Często jest więc tak, że Volkswagen z 1993 roku wygląda dużo lepiej niż koreańskie auto z 2002 roku. Popularność niemieckich aut wśród Polaków wiąże się też z tym, że części zamiennych jest do nich bardzo dużo, są tanie, łatwo dostępne.

W Polsce jest też duża, gęsta sieć serwisów audi i volkswagena. A ponadto każdy zwykły mechanik też zna się na naprawie tych pojazdów.

Według fachowców najpewniejszym zakupem jest używane auto z niemieckim rodowodem. Dlaczego? Powodów jest wiele. Przede wszystkim samochody zza zachodniej granicy mają bardzo dobrą renomę.

Świadczy o tym chociażby znane określenie "niemiecka solidność”. A przecież kiedy kupujemy używany kilku-, czy kilkunastoletni pojazd, to chcemy, aby jeszcze nim pojeździć. Do zakupów niemieckich aut zachęca także cena, która w porównaniu z jakością nie jest wygórowana.
Do tego dochodzą ceny części zamiennych, no i dostępność do tych aut. Bliskość Niemiec, największego rynku motoryzacyjnego w Europie, sprawia, że to stamtąd najwięcej używanych aut napłynęło w ostatnim okresie do naszego kraju.

Zdanie fachowców potwierdzają zresztą różne zestawienia, z których jasno wynika, że to samochody niemieckie są najchętniej przez Polaków kupowane. W pierwszej dziesiątce znajdują się dwa modele Volkswagena: golf i passat. Tego pierwszego w pierwszym kwartale 2007 roku zarejestrowano niemalże 21 tysięcy egzemplarzy, a drugiego - prawie 13 tysięcy.
Dużym wzięciem cieszą się też modele opla: vectra, corsa i astra. Tego ostatniego zarejestrowano ponad 13,5 tysiąca. Do pierwszej dziesiątki najchętniej kupowanych aut dochodzi także audi A4. Jeśli dodamy do tego jeszcze dwa modele Forda - focus i mondeo, którego europejska centrala ma siedzibę w Niemczech, to pierwszą dziesiątkę mamy niemalże zapełnioną. Mieszczą się w niej jeszcze tylko dwa auta japońskie: toyota corolla oraz honda civic.

Uwaga na powypadkowe!
Nie oznacza to jednak, że każdy samochód z Niemiec długo nam posłuży. Szczególną uwagę warto zwrócić przy zakupie auta po wypadku. Oferowane są co prawda w bardzo atrakcyjnych cenach, ale dokładnie przekalkulować, czy to się nam opłaca.

Zakup rozbitego samochodu to zawsze wielka niewiadoma. Może się okazać, że faktycznie uszkodzenia są niewielkie, naprawa będzie kosztować grosze i na zakupie takiego auta zrobimy dobry interes. Ale może być również odwrotnie. Uszkodzenia, które na początku wydawały się niewielkie, w rzeczywistości są rozległe i opłacalność naprawy stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Aby nie doszło nieprzyjemnych sytuacji lepiej nie kupować samochodu tylko na podstawie zdjęcia. Również jeśli nie mamy wiedzy i doświadczenia w naprawie aut, nie powinniśmy sami kupować rozbitego auta.
Dobrze jest poprosić o pomoc fachowca i udać się do serwisu, nawet jeśli pojazd wygląda na zupełnie sprawny. Bo zdarzają się samochody, które z zewnątrz wyglądają bardzo ładnie i nawet lakier na wszystkich elementach jest fabryczny. Może się jednak okazać, że ma naruszoną płytę podłogową i geometria zawieszenia jest nieprawidłowa.
Im starszy samochód tym mniej kalkuluje się jego naprawa, gdyż usunięcie nawet niedużych uszkodzeń może kosztować więcej niż wynosi wartość rynkowa samochodu. Oczywiście mówiąc o naprawie mamy na myśli solidną i fachową usługę, po której auto będzie sprawne i nie będzie zagrażało bezpieczeństwu pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Samochody na tzw. handel, na pewno nie będą tak naprawione i należy się liczyć z poważnymi wydatkami niedługo po ich zakupie.

Przy zakupie używanego samochodu warto też zastanowić się, jaki silnik wybrać. Zdecydować się na benzynowy, czy może niewiele droższy, ale za to oszczędniejszy silnik diesla? Przy autach ponad dziesięcioletnich zakup powinien być poprzedzony solidną diagnozą.
Na rynku nowych samochodów różnice cen pomiędzy dieslem, a silnikiem benzynowym są bardzo duże. Przy "używkach” różnice cen maleją, a w niektórych przypadkach nawet się zacierają. Jest to mocny argument, aby zdecydować się na diesla, który może nie będzie tak nowoczesny jak obecnie produkowane, ale na pewno oszczędniejszy od silnika benzynowego.
Zakup starego diesla jest jednak wielką niewiadomą i istnieje duże ryzyko, że silnik okaże się mocno wyeksploatowany, a jego remont jest bardzo drogi często konieczny. Bo później może się okazać, że uruchomienie auta zimą nie będzie łatwe. Natomiast silnik benzynowy nawet jeśli jest nieco zużyty, a ma sprawny akumulator i układ zapłonowy, to i tak uda się go uruchomić. Ponadto remont silnika benzynowego i części do niego są znacznie tańsze.

Mariusz Rodziewicz Głos Koszaliński